Keňa
Základní údaje o Keni
Keňa,stát ve východní Africe,při pobřeží Indického oceánu.Sousedí s Tanzanií,Somálskem,Etiopií,Ugandou a Jižním Súdánem.V Keni se nachází mnoho Národních parků,které lákají zahraniční turisty.
Hlavní město Keni je Nairobi.Keňa je prezidentskou republikou,její rozloha činí 582 646 km².Nejvyšší bod Keni se nachází v jejím středu a to Mount Kenya 5199m.n.m.Počet obyvatel činí 36 913 721 k roku 2007.Úřední jazyky jsou především angličtina a svahilština,ale také se zde mluví arabsky a různými kmenovými jazyky.Náboženství protestani 45%,římští katolíci 33%, muslimové 10%,původní náboženství 10%,ostatní 2%.Prezidentem je Uhuru Kenyatta.Měna je jeden keňský šilink což je 100 centů.
Historie
Historie Keni sahá miliony let do minulosti.První zmínky o lidské činnosti jsou staré 2,6 milionu let.Před příchodem Evropanů byla Keňa osídlena různými černošskými kmeny,především Masaji,Kikuji,Kamby.V 8.století vznikly na pobřeží první arabské obchodní osady.V 15.století připlouvají Portugalci.Roku 1895 pronajímá Zanzibarský sultán keňskou půdu Britům.Poté Keňa byla vyhlášena britským Východoafrickým protektorátem.
Přistěhovalo se sem hodně Evropanů a osídlilo vysočinu Keni. Evropané se zmocnili území zdejších kmenů,aby zde mohli pěstovat cenou kávu a čaj.Britové využívají domorodce jako levnou pracovní sílu k hlídání plantáží a stavbě železnic.V roce 1920 Keňa vyhlášena britskou kolonií.Nespokojenost Keňanů dosáhla nejvyšší meze v letech 1952 až 1959 v teroristickou vzpouru společnosti Mau-Mau.Tisíce Afričanů zemřeli.
Doprava v Keni
V Keni je velmi málo rozvinutá silniční a železniční síť. Keňa má 15 asfaltovaných letišť a 210 neasfaltovaných letišť.Nejvytěžovanějšími letišti jsou Letiště v Nairobi a Letiště v Mombase. Železniční síť je řídká, dlouhá 2778 km. silniční síť je v Keňské republice také dosti řídká a spojuje v podstatě pouze nejdůležitější města v zemi,Má 63 265 km silnic, z toho pouze 8933 km je asfaltovaných. Hlavní silnice jsou silnice z Káhiry do Kapského města a silnice z Mombasy do Lagosu. V Keni se jezdí vlevo.
Vnitrostátní autobusová doprava překonává dlouhé vzdálenosti mezi významnými městy a je realizována většinou starými autobusy, ve kterých nelze očekávat pohodlí. Pro přepravu po keňském území je tak nejlepší zvolit teréní automobil.Maximální rychlost na silnicích je 100 km/h a v zastavěných oblastech 50 km/h. Lodí je možné se dostat do námořního přístavu v Mombase nebo do jezerního přístavu Kisumu na Viktoriině jezeře.
Příroda v Keni
Na území Keni převládají většinou stepi nebo savany ale,také na východ od jezera Turkana jsou pouště či polopouště.U pobřeží Indického oceánu a na západě se nachází husté,tropické pralesy. Ve vyšších polohách nad 3000 m je porost nižší, horský.Nejvyšší oblasti jsou už bez porostu.
Tato nádherná země ležící přímo na rovníku se může pochlubit fascinující přírodou. Hlavním lákadlem Keni je safari v národních parcích a rezervacích Masai Mara, Amboseli či Tsavo, které jsou domovem nejen "velké pětky" ale také zeber, žiraf, slonů, antilop a řady jiných druhů divokých zvířat. Každoroční migrace stád pakoňů mezi Masai Marou a tanzánským Serengeti patří k největším zázrakům přírody. K zážitkům určitě patří i výstup na Mt.Keňu, jejíž vrcholy pokrývá i na rovníku sníh, jezera Turkana, Nakuru a Bogoria.
Hospodářství
Co se týče hospodářství a ekonomiky, není na tom Keňa zrovna nejlépe. Patří mezi rozvojové země a v roce 1992 bylo skoro 42 % obyvatel zařazeno pod limit chudoby.
Zemědělství je základním zdrojem obživy asi 80 % Keňanů.Pokud nepracují sami pro sebe na svém poli tak jsou zaměstnáni na čajových či kávových plantážích, ze kterých se sklizeň rozváží do světa. Pole, na nichž se pěstují spotřební plodiny, se od těch, která dávají tržně zpracovatelnou úrodu, na první pohled liší. Pro vývoz je důležitá káva, bavlna, sisal, čaj a tabák. Na soukromých políčcích si lidé pěstují kukuřici, čirok, maniok nebo fazole. Oblibě se těší i exotické ovoce,hlavně ananas a banány. Důležitou složkou keňského zemědělství je chov skotu, ovcí a koz. Pro mnoho pasteveckých kmenů, které žijí původním stylem života, starým tisíce let, jsou jejich stáda jediným majetkem.
Průmysl je na africké poměry v Keni poměrně rozvinutý. Těží se zde soda, sůl, zlato, olovo a stříbro. Velkým problémem je však nedostatek energie.
Vodstvo
Říční síť Keni je slabě rozvinutá,řeky jsou vodné jen v období dešťů.Ty největší řeky pramení do Indického oceánu.Viktoriino jezero,největší v Africe(69485km²),náleží Keni jen malou částí.Na severu je slané bezodtoké jezero Turkana.Nejdelší řeka je Tana,měřící 708km.Vodní plochy tvoří 2,3 % z celé rozlohy Keni.
Zajímavosti
V Keni je celkem 35 národních parků a rezervací.Mezi nejznámější patří Národní rezervace Masai Mara,Národní park Mount Kenya,Národní park Nairobi. Keňa je považována za kolébku lidstva. Samotní obyvatelé Keni pocházejí z více než 70 kmenových skupin, jejichž území, tradice a kultura se po staletí překrývaly a mísily a dnes patří zhruba k 40 kmenům, které mluví odlišnými jazyky.75% všech Keňanů je zaměstnáno v zemědělství. Ostatních 25 % jich pracuje v továrnách nebo ve službách. Keňa má veliký státní dluh, který způsobuje vzrůst nepokojů v zemi. Nezaměstnanost se zvýšila, když země přijala velký počet uprchlíků, kteří sem přicházeli, aby unikli občanské válce v sousedním Somálsku. Nyní je v Keni nezaměstnaných téměř 50 % obyvatel.Na 10 000 obyvatel je jen 1 lékař,na 1000 obyvatel 10 telefonů,48 mobilů,a 10 automobilů.